Buty do snowboardu – jak je właściwie dobrać?

Snowboard cieszy się wśród Polaków coraz większą popularnością. Każdy miłośnik tego sportu doskonale jednak wie, jak ważne jest odpowiednie wyposażenie. Mowa tu nie tylko o samej desce, ale również o butach. Warto zatem wiedzieć, jak właściwie dopasować buty do snowboardu.

Twardość i budowa butów snowboardowych

Dobierając buty do snowboardu, szczególną uwagę zwrócić należy na ich twardość. Parametr ten mierzony jest w 10-poziomowej skali flex. Im wyższa wartość, tym obuwie jest twardsze i sztywniejsze. Początkujący miłośnicy snowboardu postawić powinni na buty miękkie lub średnio twarde. Z kolei ci bardziej zaawansowani z powodzeniem wkładać mogą twarde modele butów snowboardowych. Jeśli zaś chodzi o budowę butów do snowboardu, to ich konstrukcja składa się z dwóch warstw:

  • wewnętrzna (wyjmowane wkładki zapewniające odpowiednią sztywność w kostce,
  • zewnętrzna (korpus stanowiący obudowę).

Wybierając konkretny model butów, pamiętać trzeba, aby wkładki były dokładnie dopasowane do stopy. Dzięki temu można mieć pewność, że jasna będzie bezpieczna, przyjemna i komfortowa. Istotne jest także, aby język dokładnie przywierał do stopy. Pozwoli to na uniknięcie jego zawilgocenia.

Rozmiar i wiązanie butów snowboardowych

Buty do snowboardu powinny dokładnie przylegać do stopy. Przymierzając obuwie, pamiętać trzeba, aby stopy spoczywały całą powierzchnią na podłożu. Pozwoli to na lepszy dobór odpowiedniego rozmiaru butów. Wybierając obuwie do snowboardu, uwagę zwrócić należy także rodzaj ich wiązania. Wyróżnić można trzy rodzaje wiązań:

  • sznurówki,
  • quick pull,
  • BOA.

Największą popularnością cieszą się tradycyjne sznurówki. Są elastyczne, co pozwala na ich zawiązanie z dowolną siłą. Z kolei quick pull to tzw. szybkie sznurówki. Składają się z metalowych linek, które mocowane są za pomocą specjalnego pokrętła. Natomiast BOA to konstrukcja dająca możliwość mechanicznego wiązania z wykorzystaniem łatwego w obsłudze pokrętła.