Jak wybrać idealny męski płaszcz na wiosnę?

Męskie płaszcze są idealne nie tylko na zimę i jesień. Idealnie wpisują się też w zmienną, kapryśną wiosenną aurę. Męski płaszcz stworzony do noszenia na wiosnę powinien być nie tylko praktyczny, ale również wygodny i nie krępować ruchów. Musi chronić przed zimnem, deszczem i wiatrem i być dobrze dopasowany do sylwetki, aby tuszować jej mankamenty, a podkreślić zalety. Każdy pan, który chce uchodzić za modnego i eleganckiego, powinien mieć w szafie przynajmniej jeden egzemplarz.

Jaki powinien być idealny płaszcz na wiosnę?

Płaszcz męski wiosenny, aby spełniał wszystkie swoje zadania, musi być idealnie dobrany do sylwetki. Istotna jest również jego długość. Na wiosnę najlepiej sprawdzi się płaszcz w wersji krótkiej. Trzeba zwrócić uwagę, aby całkowicie zakrywał pośladki, natomiast nie powinien być dłuższy niż do kolan. Dla wysokich panów nie ma właściwie żadnych ograniczeń, jeśli chodzi o długość, natomiast niscy panowie dobrze wyglądać będą w krótszych modelach.

Wybierając płaszcz trzeba wziąć pod uwagę budowę ciała. Mężczyźni puszyści, z wystającym brzuchem, powinni wybrać modele jednorzędowe, które wysmuklą sylwetkę. Dwurzędowe fasony będą idealne dla panów szczupłych, ponieważ optycznie dodadzą im kilogramów. Płaszcze jednorzędowe są bardziej oficjalne niż te zapinane na dwa rzędy.

Kolory idealne dla wiosennych, męskich płaszczy

Czernie, brązy lub szarości to najpopularniejsze kolory męskich płaszczy. Oczywiście najlepiej prezentuje się, zwłaszcza podczas eleganckich wyjść, klasyczna czerń, która jest uniwersalna i pasuje do wszystkiego. Wprawdzie płaszcze brązowe i beżowe nie są już tak uniwersalne, ale z nimi także można stworzyć ciekawą stylizację. Płaszcze w tych kolorach brudzą się bardzo szybko, dlatego chodzi się w nich okazjonalnie.

Męskie płaszcze wiosenne bywają również w soczystych, nieoczywistych barwach, takich jak czerwień, zieleń i żółty. Okrycie takie to idealna propozycja dla każdego, kto chce wyróżnić się z tłumu. Przy tego typu kolorach pozostałe części garderoby muszą być starannie przemyślane.

Co jeszcze jest ważne w przypadku męskich płaszczy?

Płaszcz męski wiosenny powinien być uszyty z naturalnych materiałów. Wszystkie okrycia, uszyte ze sztucznych materiałów, syntetycznych, nie przepuszczają powietrza i prezentują się o wiele gorzej. Skóra pod takim płaszczem szybko się poci i ulega podrażnieniom. Najlepszymi płaszczami na wiosnę są te, które uszyte są z wełny owczej lub wielbłądziej lub z kaszmiru. Okrycia takie pozwalają zachować komfort termiczny i swobodną cyrkulację powietrza.

Bardzo ważne jest, aby płaszcz był odpowiednio dopasowany do sylwetki. Trzeba zastanowić się również, co będzie się nosić pod spodem. W okresie wiosennym takich warstw jest o wiele mniej. Panowie, którzy mają masywną budowę ciała i wyraźnie zarysowane mięśnie, nie powinni wybierać zbyt przylegających modeli, podobnie jak panowie z wyraźną nadwagą. Szczupli mężczyźni dobrze będą wyglądać w dopasowanych płaszczach lub takich, w typie slim.

Najpopularniejsze wiosenne fasony

Do najpopularniejszych i najchętniej noszonych na wiosnę modeli należą trencz, płaszcz myśliwski, dyplomatka.

Płaszcze myśliwskie charakteryzują się tym, że mają otwarte klapy, guziki pokryte plisą, oraz dodatkowe kieszenie u dołu, tzw. biletówki. W niektórych modelach kołnierze wykonane są z aksamitu, kontrastowego do reszty. Klasyczne myśliwskie płaszcze są dostępne w odcieniach zieleni, brązu oraz granatu i szarości. Wyglądają doskonale w połączeniu z flanelą, jeansem i denimem. 

Trencze to również chętnie wybierane modele wiosenną porą. Główną ich funkcją jest ochrona przed deszczem i pyłem. Mają rozbudowany kołnierz, dwurzędowe zapięcie i są wiązane w pasie. Ich nieformalny charakter sprawia, że nie nadają się na eleganckie uroczystości.

Dyplomatka, jak wskazuje sama nazwa, jest płaszczem, który panowie chętnie noszą przy wszystkich, oficjalnych okazjach. Są dostępne w wersjach jedno i dwurzędowych. Po pierwszy model powinni sięgnąć panowie, którzy chcą optycznie wyszczuplić figurę, natomiast drugi typ podkreśla idealnie sylwetkę.