Sztyblety – skąd się wzięły?

Sztyblety, czyli proste botki na płaskim obcasie, od wielu lat nie wychodzą z mody. Te ponadczasowe, uniwersalne buty mają bardzo ciekawą historię.

Skąd się wzięły sztyblety?

Modne sztyblety damskie, które nie schodzą z wybiegów od wielu już lat, mają długą i ciekawą historię. Wywodzą się z mody sportowej – oryginalnie stworzone zostały do jazdy konnej. Jak do tego doszło?

W drugiej połowie XIX wieku najpopularniejszym modelem obuwia męskiego i damskiego były trzewiki. Jako obuwie codzienne były jednak dość niepraktyczne, dlatego zaczęto szukać nowych rozwiązań. Niskie, wsuwane botki z gumami wszytymi po obu stronach cholewki to dzieło nadwornego szewca brytyjskiej królowej Wiktorii. Buty te szybko znalazły sobie licznych fanów. Nie weszły jednak do powszechnej mody codziennej – zastosowanie znalazły przede wszystkim w jeździectwie. W sporcie tym sprawdzają się do dziś, noszone wraz z ochraniaczami na łydki zwanymi chapsami.

Do kanonów mody miejskiej sztyblety po raz pierwszy weszły w latach 60. w Londynie – mieście, które wyznaczało ówczesne trendy. Popularność buty te zdobyły głównie dzięki Beatlesom i Rolling Stonesom oraz za sprawą brytyjskiej subkultury Modsów.

Modne sztyblety damskie – jesień i zima 2019/2020

Sztyblety damskie ze sklepu DeeZee nie schodzą z wybiegów od kilku lat. Te ponadczasowe, uniwersalne buty wciąż nosi się w klasycznej wersji ze skóry naturalnej. W tym sezonie absolutnym hitem są wzory zwierzęce – ten trend przejęły również botki najsłynniejszych światowych domów mody. Wciąż w modzie pozostają jednak też te w uniwersalnych, stonowanych kolorach. Nic nie wskazuje na to, aby miały stracić na popularności.