Kamizelki męskie wieku XIX

Wiek XIX stanowi ugruntowanie pozycji kamizelki męskiej zarówno pod względem jej popularności, jak i pod kątem różnorodności oraz częstotliwości noszenia. Zmienia się natomiast podejście do jej wyglądu. Według XIX-wiecznych trendów kamizelki męskie mogły mieć nie tylko odmienne fasony, ale także mile widziane były oryginalne ozdoby.

Rodzaje kamizelek męskich
Podstawowym kryterium rozróżniania rodzajów kamizelek męskich był nie tylko sposób noszenia, ale także okoliczności, w jakich mogły się one pojawiać. Ich krój i fason zależał przede wszystkim od tego, kto je nosił, i w jakich miejscach przebywał.

Kamizelki męskie noszone na dworach – zarówno magnackich, jak i szlacheckich – były bardzo dystyngowane, eleganckie, podobnie jak w XVIII wieku jedwabne, ale także aksamitne. Ozdabiano je za pomocą niezwykle atrakcyjnego i starannego wykończenia.

W jaki sposób kamizelki męskie nosili dandysi?
Dandysi nie przywiązywali wagi do przestrzegania zasad harmonii. Nosili kamizelki bogato zdobione, można śmiało powiedzieć ekstrawaganckie i wyzywające, a co więcej, pozwalali sobie na założenie dwóch kamizelek męskich równocześnie. Dopiero w połowie XIX wieku kamizelka męska staje się mniej krzykliwa, stonowana, a co za tym idzie, zaczyna korespondować z innymi częściami męskiej garderoby nie tylko pod względem kolorystycznym, ale także pod kątem kroju i fasonu.

Na przełomie XIX i XX wieku (rok 1900, Stany Zjednoczone) kamizelka męska pojawia się jako jedna z części garnituru. Jednym z jej charakterystycznych, niemalże na stałe wpisanych do kanonu elementów jest bardzo często uwidoczniona dewizka zegarka.